23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Succébolag lanserar klädkollektion

Svenska Chimi ger sig in i modesegmentet när bolaget släpper sin första klädkollektion i dag, måndag.

Solglasögonmärket har haft en flygande start. Under de tre senaste åren har bolaget vuxit från 55 miljoner kronor i omsättning till 94 miljoner. 

Nu adderas även kläder till utbudet. I dag släpps en dam- och herrkollektion i bolagets e-handel och butik. Bakom kollektionen står Chimis medgrundare och designer Charlie Lindström, som i en kommentar understryker att Chimi inte ser sig inte som ett konventionellt modevarumärke. I debutkollektionen korsbefruktar han sportmode med skräddat.

Plaggen är bland annat tillverkade i återvunnen nylon. Nyheter kommer att släppas löpande.  

Samtidigt förbereder sig bolaget för ytterligare en debut. I månadsskiftet januari/februari öppnar Chimi sin första fysiska butik utanför Sverige, närmare bestämt i Paris. Butiken ligger mitt i centrala Marais, på 127 Rue Vielle du Temple. Därefter väntar etablering USA. 

– Före årets slut ska vi även slå upp dörrarna och bjuda in våra amerikanska kunder till vår värld i New York, skriver Fanny Savilahti, pr- och kommunikationschef, till Habit.

Chimi har butiker på Kungsgatan i Stockholm och på NK i Göteborg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.219