Efter ett tiotal år i reklambyråvärlden tog livet och karriären en helt ny vändning för Tove Langseth och Filip Nilsson. Deras vägar korsades för första gången 2018. Ett uppdrag för Lindex, som handlade om att undersöka nya affärsmöjligheter i underklädesbranschen, skulle bli början till något mycket större.
Under projektets gång blottades en bra...
Så bygger grundarna Closely – nu debuterar märket hos återförsäljare
Två år efter lanseringen i egen e-handel och några månader efter butikspremiären gör Tove Langseths och Filip Nilssons Closely debut hos Åhléns – varumärkets första återförsäljare. "Både egna butiker och wholesale kommer bli viktigare delar av vår affärsmodell."
4
Bilder

”Det är ganska lätt att starta ett bralettevarumärke, det är bara att åka till Portugal eller Indien. Förutsättningen för oss var att ha en partner med expertkunskaper i ryggen”, förklarar Filip Nilsson och Tove Langseth, grundarna av underklädesmärket Closely, vars majoritetsägare är Lindex. Foto: Emil Fagander
Få tillgång till hela artikeln - enkelt och snabbt
Provprenumeration
Skapa en provprenumeration
Prova nu
Prenumeration
Välj mellan våra prenumerationer på Habit och hitta vad som passar dig och/eller ditt företag
Se prenumerationer