23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Går till CBR group

Han ska ansvara för märkena Cecil och Street One i Norden.

Ulrik Dahl kliver på som försäljningsansvarig, regional manager, för varumärkena Street one och Cecil, som ingår i tyska CBR fashion group, i Norden.

Rollen är ny och uppdraget blir att utveckla varumärkena i Sverige, Norge,Danmark och Finland där Street one och Cecil finns via drygt 400 återförsäljare varav 20 är butiker som endast säljer ett eller båda av de två varumärkena.

Ulrik Dahl har ett längre förflutet I modebranschen och har tidigare arbetat för Esprit och var även tidigare vd för Park Lane som gick i konkurs i oktober 2018 men sedan förvärvades av norska Jotunfjells dotterbolag Airport retail Group

Koncernen CBR fashion group är verksam i 19 länder och märkena finns via  drygt 8 000 återförsäljare.

Jobb & Karriär Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063