23948sdkhjf

Rariteter på auktion

I slutet av mars avslutas försäljningen av en modesamling ”i världsklass”.

Under hösten har en rad temaauktioner med exklusiva moderariteter ägt rum på auktionshuset Bukowskis. Det är Anna Alexanderssons privata samling med väskor, accessoarer och exklusiva plagg, signerade varumärken som Chanel, Louis Vuitton, Hermès och Prada, som gått under klubban.

Auktionen har fortsatt under våren och avslutas online den 26 mars.

– Många av dessa föremål är sådant man aldrig ser på den svenska marknaden vilket är väldigt roligt, säger Bukowskis modeexpert Marcus Nilsson i ett uttalande.

Kollegan Johanna Focks entusiasm går inte heller att ta miste på.
– Under de många år som vi arbetat som specialister på Bukowskis har vi aldrig sett något liknande inom området fashion. Det är en samling i världsklass.

Samlingen har sålts i månatliga kurerade auktioner för respektive varumärke. I den avslutande auktionen kommer det att finnas föremål från samtliga varumärken representerade. Dessa kommer att visas i Paris och i Berzelii Park i Stockholm innan auktionen inleds.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
FASHIONNET.SE
Gå till jobböversikt
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Syskonpar vill nå yngre publik med sommarbutik i Båstad
H&M välkomnar PETA:s avslöjande om djurplågeri
The Resort Co växer med externt kapital: ”Påbörjat vår resa mot globalt varumärke”
Acne Studios leker med designpråket i nyöppnad Miamibutik
Här är Filippa K:s senaste butiksöppning
Bric-a-brac öppnar citybutik i norr
Andra Nordiska Medier
Dagens Handel
Fri Köpenskap
Transportnet

Sänd till en kollega

0.266