23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Dyster framtidstro inom handeln

Annons

Branschen spår en mörk start på 2023 utifrån försäljning, antalet anställda och lönsamhet.

– Handeln är en bransch mitt i stormens öga. Framtidsutsikterna befinner sig på nästan samma nivå som under pandemins värsta faser och vi ser att antalet varsel inom handeln fortsätter att öka, kommenterar Sofia Larsen, vd på Svensk Handel, Handelsbarometern för december.

Annons

Om man tittar på december månad finns det ändå ljusglimtar. E-handeln ökade med 3,6 enheter, vilket förklaras med draghjälp från Black Friday. Men även inom denna delbransch är framtidstron för de kommande tre månaderna låg. Jämfört med föregående år har Svensk Handels framtidsindikator för e-handeln minskat med hela 29,8 enheter.

Annons

Partihandelns dystra trend fortsätter. Med en minskning på 3,6 enheter landar indikatorvärdet i december på 74,3. Det är det lägsta värde som observerats sedan mätningen startade i januari 2021.

Annons

Svensk Handels framtidsindikator sammanfattar handlarnas tro på framtida försäljning, anställningsvilja och lönsamhet de kommande tre månaderna. Ett värde på 100 indikerar en neutral nivå.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|