23948sdkhjf

Svag klädförsäljning och tapp för skohandeln

Försäljningen av kläder i fysiska butiker och deras e-handel, mätt på jämförbara enheter och i löpande priser, ökade med 0,2 procent i oktober jämfört med motsvarande månad föregående år. Skohandeln fick däremot se ett tapp på -5,8 procent, enligt Stilindex från Svensk Handel.

Månadens siffror är oroväckande svaga. Effekterna av inflation och höga räntor gör att konsumenterna håller hårdare i plånboken. Det slår hårt mot en redan hårt prövad modehandel, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel, i en kommentar, och tillägger att försäljningen även påverkades av att oktober var varmare än normalt.

Den stundande kampanjintensiva black week och julhandeln kommer bli avgörande för modehandelns försäljning.   

– Black Friday och julhandeln brukar ge modehandeln en välbehövlig skjuts försäljningsmässigt. Vi hoppas att så även blir fallet i år. Med en långdragen pandemi bakom oss, och allt tuffare ekonomiska tider att vänta, blir en lyckad julhandel avgörande för många butikers överlevnad, säger hon.

Butiker och e-handel Oktober 2022-2021 Oktober 2022 - 2019 Ackumulerat 2022/2021 Ackumulerat 2022/2019
Kläder

0,2%

0,0 14,6% 3,1%
Skor -5,8% -18,6% 9,6% -19,1%

 Källa: Svensk Handel

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
FASHIONNET.SE
Gå till jobböversikt
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Smyckesmärke satsar globalt – värvar från Toteme
Stark e-handel i februari för kläder och skor
Kappahl byter läge – satsar med större yta
Morris Stockholm ökar tvåsiffrigt: ”Ett kvitto på att besluten varit rätt”
Outdoorvarumärke går upp i storlek
Ägarförändringar i Nudie Jeans – lämnar bolaget
Andra Nordiska Medier
Dagens Handel
Fri Köpenskap
Transportnet

Sänd till en kollega

0.094