23948sdkhjf

Handlarnas framtidstro sjunker

Butikshandlarnas framtidstro försämrades i september, inför en tuff höst med hög inflation och stigande räntor.

Det framgår av Svensk Handels Handelsbarometer.

Framtidsindikatorn, som väger samman förväntningar kring försäljning, antal anställda och lönsamhet, sjönk till 80 i september jämfört med 85,7 i augusti.

E-handlarnas framtidstro försämrades också. Framtidsindikatorn sjönk till 86,5 i september från 88,4 i augusti.

För sjätte månaden i rad har framtidsindikatorerna befunnit sig under 100, vilket signalerar en pessimistisk framtidstro.

"Ökade import-, frakt-, produktions- och energipriser i kombination med en vikande efterfrågan skapar stora problem för partihandeln", säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel, i en kommentar.

Det syns nu också tydligare att konsumenterna håller hårdare i plånboken. Handlarna är pessimistiska när det gäller butikshandeln i stort, men också när det gäller sina egna butiker. Dessutom kommer tisdagens räntebesked från Riksbanken ytterligare att försvaga konsumenternas köpkraft.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.095