23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Happy Socks rekryterar branschexperter

Annons

Happy Socks har tillsatt Anders Lagerstedt som CCO, chief commercial officer. Anders Lagerstedt har jobbat i olika roller i modebranschen i 16 år. Han har haft ledande befattningar på Hope, Hunkydory, Acne Studios och Triwa. Han kommer senast från rollen som CCO på Aurora och Deltaco. På Happy Socks kommer han leda försäljningsaktiviteter och samordna bolagets försäljningskanaler i alla kanaler och på samtliga marknader.

Annons

Med Anders i teamet är vi redo att ta nästa steg i vår tillväxtresa. Hans energi, driv och stora kunskaper i modebranschen kommer att ta oss mot vår vision om att sprida lycka och färg till alla hörn av världen, säger Happy Socks vd Emil Viklund

Annons

Bolagets andra rekrytering är Jessica Lagerblad Öhrn, som har tillsatts i rollen som design- och sortimentschef. Därmed återvänder hon till Happy Socks efter två år på Skincity där hon bland annat har lett utvecklingen av bolagets egna varumärken. Jessica Lagerblad Öhrn har 19 års erfarenhet inom modebranschen hos H&M och Tiger of Sweden, där hon har innehaft seniora roller. 

Annons
Annons
Annons
Jobb & Karriär Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|