23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Zalando vinstvarnar

Accelererar program för fysiska butiker.

På måndagen kommunicerade Zalando att pågående coronapandemi slår hårt mot e-handlaren i form av förändrade konsumtionsbeteenden vilket gör att förväntningarna kring omsättning och resultat för första kvartalet spås bli väsentligt lägre än väntat och inte i linje med prognosen för räkenskapsåret som e-handlaren kommunicerade den 27 februari.

Då återspeglas inte den fulla effkten av coronapandemin skriver bolaget och bolaget väntas nu inte nå 19 procents tillväxt , 22,8 procents GMV-tillväxt och ett justerat EBIT-resultat på -28 miljoner euro. Mer information om första kvartalets utveckling kommuniceras den 16 april och siffror för räkenskapsårets första kvartal kommuniceras den 7 maj. 

Zalando uppger även att e-handlaren påskyndar initiativet Connected Retail för att stödja fysiska butiker och göra det möjligt för dem att sälja lager via Zalandos plattform. Hittills är 1 500 butiker i Tyskland och Nederländerna anslutna och nu uppger e-handlaren i ett pressmeddelande att man accelerar erbjudandet till fler butik. Dock framgår inte om Zalando ska ta tjänsten till fler av de länder där e-handlaren är verksam. 

Zalando, grundat 2008, har försäljning på 17 marknader och har enligt e-handlaren 31 miljoner aktiva kunder. 

 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109