23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Fusion i barnklädesbranschen

Två danska barnmodeverksamheter går samman och blir en av Skandinaviens största aktörer inom barnmode.

Danska branmodeverksamheterna Brands 4 kids A/S och Utoft Kids Group A/S ska per den 1 januari 2020 fusionera verksamheterna under namnet Brands 4 kids.

I och med sammangåendet bildas ett barnmodeföretag med nio varumärken i portföljen; CeLaVi, Color Kids, Creamie, En Fant, Fixoni, Me Too, Minymo, Nordic Label och Pippi. 

Brands 4 kids A/S förvärvade nyligen märken från Active Sportswear Int. och båda verksamheterna beskrivs som välmående och har visat tillväxt i en tuff bransch.

Ägarkretsen ska från den 1 januari bestå av Claus Utoft som blir chef för sourcing och PL , Michael Nederby somblir försäljningschef och Erik Andreæ som blir vd. Företagens administrativa funktioner som försäljning, marknad, design och inköp samlas i Brands 4 kids huvudkontor med hemvist i Ikast medan Utoft Kids Groups huvudkontor i Give fortsatt ska fungera som lager- och logistikcenter.

"Genom att slå samman två företag fortsätter vi vår tillväxtresa och blir en av Skandinaviens största aktörer inom baby- och barnkläder med ett brett utbud av olika kategorier och märken, vilket ger kunder möjlighet att samla sina inköp på ett ställe. Samtidigt säkerställer vi en enhetlig hög kvalitet i leveranser och en back-office-tjänst som gör att våra kunder kan koncentrera sig på att sälja våra märken", säger Erik Andreæ, vd i en kommentar till fusionen.

I en 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web03