23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tror på Utopia

Här bygger Carlings ut butiken.

Carlings bygger ut butiken i Utopia i Umeå med 80 kvadratmeter och  efter ombyggnad ska butiken omfatta 200 kvadratmeter. Modebutikekedjan, som ingår i norska Varner, har tre butiker i Umeå.

-Umeå är en väldigt intressant och viktig stad för Carlings. Vi har funnits här i många år. Det är en ungdomlig modern stad som för oss känns väldigt nödvändigt att satsa på. Att branschen i sig upplevs som tuff är inget vi har lagt större vikt vid. Givetvis är vi uppdaterade om läget på marknaden men vi har en väldigt positiv tro på Umeå och då är det detta som väger tyngst, när och var vi väljer att satsa, säger Fredrik Anderson, landschef i Sverige för modebutikskedjan.

På den nya ytan kan kedjan presentera ett bredare utbud och eventuellt välkomna nytt märke. Planerad nyöppning är någon gång i början av april.

Butiksnytt Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|