23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Flyttar tillbaka till New York för Etons räkning

Hon ska bygga upp ny pr-avdelning för skjortföretaget på kontoret i New York.

I veckan flyttar Elin Berglund tillbaka till New York för att bygga upp en ny digital pr-avdelning vid Etons befintliga kontor på 57th street i New York.

Avdelningen kommer omfatta rollerna pr, sociala Medier och influencer marketing.

Hon får titeln digital pr director och hädanefter kommer all av Etons pr att hanteras från kontoret i New York då kontoret i Stockholm inte längre ska han någon pr-ansvarig.

Elin Berglund är sedan oktober 2016 global pr-chef för skjortföretaget. Hon efterträdde Sara Ölmebäck på posten och hade dessförinnan arbetat för Eton i fem år i Nordamerika, med bas på New York-kontoret. 

– Mitt huvudfokus har varit event och att bygga Etons business med de stora varuhusen runtom i Nordamerika, såsom Saks Fifth Avenue, Bloomingdale’s, Nordstrom och Neiman Marcus, skrev Elin Berglund i ett mejl till Habit då.

Jobb & Karriär Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web01