23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ska exportera Splitgrid

Datasystem tar in nytt kapital för att öka expansion.

Teknikbolaget Splitgrid, grundat 2015, har som mål att plocka in mellan 5 och 10 miljoner kronor för att bolaget ska kunna växa och exportera produkten internationellt inom tre år. Fokus ligger dock initialt på att växa i Skandinavien. Partner i kapitalrundan är venturebolaget Innovestor som blir ankarfinansiär i emissionen.

Vi har idag närmare 100 leverantörer som vi servar i vårt system och vi är stolta över att ingen har lämnat oss sedan start. Vi ser ett ökat intresse för Splitgrid och med detta kapital i ryggen kommer vår möjlighet till snabb tillväxt att öka radikalt, säger Göran Eriksson.

Splitgrid är ett datasystem som integreras i butikskassor för att ge leverantören betalt och idag används systemet av cirka 30 butiker och e-handlare och omkring 80 leverantörer. Bolagets bas finns i Örebro. Grundarna är Göran Eriksson, Erik Nygren och Jonas Forsman.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02