Inkluderande och urbant
Klara Pilhall och Jesper Evertsson ligger bakom nya Göteborgsbaserade badklädesmärket Blek Swimsuits. Duon vill erbjuda ett badmodemärke, som det på sociala medier beskriver som ett ”anti swimwear label” med avskalad estetik och med tydliga referenser till skandinaviskt mode. Kort sagt, erbjuda ett urbant alternativ inom badmode och som de själva säger ”utmanar bilden av femininitet och ungdom och vara ett alternativ som fler kvinnor kan identifiera sig med”.
Faktum är, enligt Klara Pilhall, att märket startade som en motreaktion mot dagens badklädesindustri och hur unga kvinnor ofta porträtteras.
- Vår avsikt är inte att provocera, men vi arbetar aktivt med att ifrågasätta normer och leta efter alternativ på ett politiskt, kulturellt och ekologiskt plan, säger Klara Pilhall, medgrundare och vd till Habit.
Duon har en bakgrund inom inom ekonomi och arkitektur men har alltid haft en fascination för mode.
Inspirationen till första kollektionen, som fått namnet ”Salaryman”, är hämtad från affärsmän och kontorsmiljöer i Tokyo. Även fotografen Lars Tunbjörks estetik har varit en viktig inspiration till kollektionens tonalitet och färgskala.
Baddräkterna är tillverkad i Bergamo av italienska tyger av återvunnen polyamid.
Den första kollektionen säljs via egen e-handel men även hos utvalda återförsäljare i Europa och Nordamerika, som bland annat Totokaelo i New York och Seattle. Kommande kollektion för vår- och sommar 2019 ska även innehålla bikinis och Blek medverkar och premiärvisar kollektionen på modemässan Seek i Berlin i början av juli. Klara Pilhall säger att varumärket kan komma att rymma fler plagg och även accessoarer men för nu så är det ett badklädesmärke. Ambitionen är att successivt utöka sortimentet och duon räknar med att kunna erbjuda fulla resort-kollektioner, strandaccessoarer och så småningom kläder i framgent.
-För att kunna expandera kommer vi att satsa på en internationell marknad, säger Klara Pilhall till Habit.