Solglasögon för Oscar Magnuson
Oscar Magnuson lanserar i vår solglasögonkollektion och första kollektionen innehåller sex modeller i fyra monokroma färger; deep ink, crystal grey,
urban green och toga red. Bågarna produceras i en mikroproduktion av 60 styck per modell och färg. Bågarna är handgjorda i Italien av 100 procent nedbrytbart bio-acetat och med mineralglaslinser. Solglasögonen kommer att säljas hos Anatoli.eu samt via utvalda optiker i Sverige och Europa, som Bågar & Glas och Stureoptikern och via den egna webbutiken.
Varumärket Oscar Magnuson, etablerat i Stockholm 2006, av kreativa chefen Oscar Magnuson och Patrik Segerström, som är försäljningschef. Märkets optiska kollektion säljs via optiker i bland annat Paris, Berlin och Antwerpen.