23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Öppnar dotterbolag i Norden

Det australiensiska sportmärket 2XU startar dotterbolag för den nordiska marknaden och avbryter samarbetet med tidigare distributionspartnern Enjoy Sports.

2XU startade nyligen eget dotterbolag för Norden och tar därmed över arbetet från märkets tidigare distributionspartner Enjoy Sports.

Huvudkontoret för nystartade 2XU Nordics ska ligga i Oslo med lokala kontor i Sverige, Finland och Danmark. Bolaget ska ledas av Ellen Sørum som blir vd. Hon har tidigare har jobbat länge med både friluftsvarumärket Bergans och sportspecialisten Gresvig.

2XU driver i dagsläget två butiker i Norden; i Norwegian Outlet i Vesby i Norge och i Hede Fashion Outlet i Kungsbacka. Dartill finns varumärket även tillgängligt via varumärkets e-handel och samt via sportåterförsäljare.

Märket lanserades 2005 och finns i Norden sedan 2008. Dotterbolaget för Norden blir det fjärde för företaget vars huvudkontoret finns i Australien. Sedan tidigare finns tre dotterbolag; i Nordamerika, Storbritannien och Japan.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04