Stina Klaesson tog i februari över vd-posten från Johan Sjöhagra för varuhuskedjans nya satsning Åhléns Outlet. De två första butikerna för konceptet öppnar i mars.
Vd-bytet sker enligt Weronica Nilsson vid Åhléns pressavdelning i samband med att arbetet med det nya konceptet går in i en ny fas i och med öppning av de första butikerna.
AnnonsJohan Sjöhagra går vidare utanför Åhléns Outlet. Stina Klaesson har rekryterats internt och har jobbat med varuhuskedjans nya koncept sedan förra året.
AnnonsHon har lång erfarenhet av detalj- och volymhandeln och kom till varuhuskedjan från Röhnisch Sportswear där hon under åtta år arbetat som försäljningschef.
AnnonsStina Klaesson har även en längre karriär hos Stadium i bagaget och var med att starta kedjans outletkoncept.
Annons Annons