23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Lyko noteras

Tisdagen är första handelsdag för bolaget på Nasdaq First North Premier.
Annons

På tisdagen börjar handel för Lyko Group på börsen. Enligt ett pressmeddelande har intresset varit stort från såväl institutionella investerare som allmänhet i Sverige och internationellt.

- Vi är mycket stolta och glada över det stora intresse som visats för Lyko under listningsprocessen. Det är en skön bekräftelse för vårt erbjudande och vår strategi. Jag ser fram emot att förvalta förtroendet och att tillsammans med våra duktiga medarbetare fortsätta leverera tillväxt, Joanna Hummel, vd i en kommentar.

Annons

Priset per aktie i erbjudandet var, som tidigare meddelats, 50 kronor, motsvarande ett marknadsvärde för Lyko efter genomförandet om cirka 766 miljoner kronor. Erbjudandet omfattade totalt 4 890 474 aktier.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02