23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Next hjärtar Tesco

Klädkedja får hyra yta – inuti butiken.

Den brittiska dagligvarujätten Tesco måste krympa sin verksamhet och söker därför efter nya sätt att utnyttja oanvänd butiksyta. I ett pilotprojekt har nu kedjan bestämt sig för att hyra ut cirka 400 kvadratmeter butiksyta i sin affär i Surrey till  klädkedjan Next, det skriver sajten Retailweek.

Nexts yta i butiken  erbjuder ett urval av ordinarie sortiment av både herr- och damkläder.

Tesco är inte den första dagligvarukedjan som inlett samarbete med modebranschen, Lidl har redan lanserat en klädkollektion, med en till på väg, i samarbete med modellen och designern Heidi Klum.

Det är heller inte första gången Tesco ger sig på att samarbeta med andra företag för att locka kunder, tidigare har de inlett samarbeten med bland annat mobiltelefonföretaget Dixons Carphone, hälsokedjan Holland & Barrett och modekoncernen Arcadia.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.076