23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Vinnaren av Show up Fashion Award korad

På onsdagskvällen kammade Lovalot hem vinsten under den sjunde upplagan av Show Up Fashion Award.

I onsdags ägde årliga, nationella tävlingen Show Up Fashion Award rum på Marketplace Arena i Textile Fashion Center i Borås. Det streetorienterade varumärket

Lovalot

av

Elux Delmurat

kammade hem första priset bland de 11 finalisterna. Andra priset gick till

Lazoschmidl

.

Förstapristagaren föräras nu tjänster och prispengar till ett totalt värde om 350 000 kronor och får bland annat 100 000 kronor finansierat av Sparbanksstiftelsen Sjuhärad, 30 timmar konsultation från idé till produktion med Nordisk Designskola/Proteko, kontorsplats i Fashion Gallery hos Marketplace Borås under ett år samt en utbildning hos IHM Business School. Därtill medlemskap i Modeinkubatorn och Marketplace Borås under ett år med fokus på affärsutveckling och fortsatt uppbyggnad av varumärket och tillgång till ett stort nätverk inom mode och design.

I juryn satt H&M:s Margareta van den Bosch, Modeinks Gesica Tawakkoli Gunmalm, Nordisk Designskola/Protekos Minna Engström Heino, Marketplace Borås Nanette Espinasse och Thomas Hägg, Thomas Hägg PR & Communication, modemärket Ljungs Marcus Larsson samt Per-Olof Hygren, Sparbanksstiftelsen Sjuhärad och designern Lars Wallin.

Juryns motivering lyder:

Med en innovativ och interaktiv designprocess som engagerar och ger mervärde för kunden skapar denna designer en kollektion som fångar minnet av sommarens ljus och ger trygghet I det svenska vintermörkret.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.064