efterträdde svensken
tillfälligt efter att Thelin lämnade den finska koncernen i april i år. I dag meddelar Stockmann att Veijalainen utnämnts till vd.
Framför sig har Lauri Veijalainen ett digert arbete att försöka vända Stockmanns negativa utveckling. Arbetet har pågått en tid med både avyttringar och uppsägningar. Framgent ska koncernen fokusera på tre kärnverksamheter: Lindex, fastighetsverksamheten samt Stockmann-varuhusen, varav de två förstnämnda är lönsamma.
– Nu fokuserar vi på att förbättra köpupplevelsen, försäljningen samt lönsamheten i varuhusen, skriver styrelseordförande
i en kommentar i samband med att Veijalainen utnämnts till vd.
Varuhusverksamheten ska visa lönsamhet om två år, enligt Veijalainen.
– Vi kommer att utveckla Stockmanns varuhus samt nätbutiken som stöder dem till ett unikt inköpsställe för mode, mat, skönhet och heminredning. Jag väntar med iver på att föra Stockmann framåt med raska steg och på att som team med mina kunniga arbetskamrater uppnå resultat tillsammans, skriver Lauri Veijalainen i en kommentar.