23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Skoterfriåkningsmärke mot nya marknader

Företaget Tobe Outerwear tillverkar kläder för friåkning med skoter och plockar nu in 4 miljoner kronor i nyemission för att kunna satsa på den Nordamerikanska marknaden.
Annons

Varumärket har i dag återförsäljare i Sverige, USA och bolaget, med säte i Hammerdal, har sex anställda i Hammerdal, Denver i USA och Kelowna i Kanada. Bolaget har haft en årlig tillväxttakt på 51 procent sedan starten 2012.

-Vi på Inlandsinnovation är väldigt nöjda över bolagets snabba utveckling och ser nyemissionen som en möjlighet för bolaget att expandera ytterligare, kommenterar investeringsansvarig Lars Ekström.

Annons

Inlandsinnovation är ett statligt ägt riskkapitalbolag som investerar i tillväxtföretag inom alla branscher i norra Sverige. Inlandsinnovation arbetar främst med ägarkapital och har en investeringsram på 2 miljarder kronor.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01