23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

SGN Group tror på Team Sportia i Finland

Ett flertal Sportia och Elmo Sport-butiker ansluter sig till Team Sportia.

Team Sportia växer sig starkare i Finland. Ett antal butiker hos finska sportkedjorna Sportia och Elmo Sport har och kommer att ansluta sig till Team Sportia. Både Team Sportia, Sportia och Elmo Sport har SGN Group som huvudägare.

I april öppnade sex Team Sporita-butiker och ytterligare 20 ska etableras inom ett år, enligt ett pressmeddelande från bolaget. Hur många av dessa som är nyetableringar eller hur många som enbart byter skylt framgår inte. Inom det närmaste året är planen att totalt ett 30-tal av de främsta Sportia- och Elmo Sport-butikerna ska ingå i Team Sportia, enligt bolaget.

– Vi tror stenhårt på Team Sportias koncept, så pass att vi är beredda att ta kostnaden och risken det innebär att etablera ett nytt varumärke på den finska marknaden, skriver

Sam Nieminen

, styrelseordförande i Team Sportia och koncernchef för kedjans finska ägare SGN Group, i en kommentar.

Bland annat ett stort inköpsnätverk och ”en stark försäljnings- och marknadsorganisation” borgar för att de lokala handlarna ska kunna stå sig starka i konkurrensen, enligt bolaget.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063