Bolagets omsättning uppgick under perioden januari–mars till 158 miljoner kronor jämfört med 131 miljoner för motsvarande period i fjol. Rörelseresultatet ökade till nästan 14 miljoner kronor (12,8). Försäljningen i jämförbara enheter ökade med 15 procent. E-handeln fortsätter starkt och ökade med 103 procent. Bruttovinstmarginalen minskade till 50,0 procent (53,6), vilket enligt bolaget förklaras av bland annat ökad prispress på marknaden.
Bolagets vd
konstaterar i rapporten att utvecklingen i Sverige, Storbritannien, Finland och Nederländerna är god medan det går sämre i Norge och Belgien. Ökningen i de tre förstnämnda länderna förklaras av tillväxt hos befintliga kunder samt att distribution av underkläder inom sporthandeln har breddats. Försäljningsmålet för sportkollektionen infriades dock inte under kvartalet.
Henrik Bunge tillträdde i augusti 2014 som vd. Affärsplanen Northern Star som Bunge står bakom innebär att bolaget år 2019 ska nå en omsättning på 1 miljard kronor. Det ska bland annat ske genom ökade volymer på underkläder och ökad distribution av sportkläder. Bolaget kommunicerade i veckan att det har förvärvat resterande 20 procent av det brittiska dotterbolaget Björn Borg UK. Björn Borg kommer även att ta kontroll över distributionen i Benelux efter att ha sagt upp avtalet med Baseline B.V. Det sker först i november 2019.