23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ökad försäljning men sämre lönsamhet

Våren kommer med positiv framtidstro. Trots att handlarna siar om försäljningsökningar så är synen på lönsamheten fortsatt negativ, enligt Handelsbarometern från Svensk Handel.

I mars Handelsbarometer från Svensk Handel spår allt fler handlare, 44 procent, ökad försäljning men synen på lönsamhet är fortfarande negativ. Många handlare menar att konkurrensen är så tuff och små möjligheter till prishöjningar och ett ökat antal reor påverkar lönsamheten negativt. Framtidsindikatorn stiger och landar på -12 i mars.

- Försäljningen utvecklades väl under 2015 och det brukar efterföljas av fler anställningar men nu är planerna på att anställa bekymmersamt låga, det skulle i förlängningen kunna resultera i en lägre service mot konsument, säger Jonas Arnberg, chefsekonom på Svensk Handel i en kommentar.

En majoritet av handlarna,66 procent, spår varken fler eller färre anställda i handeln.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.105