23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Mouche återuppstår

I veckan öppnade Göteborgsbutiken igen. Numera är den inrymd i en stor våning i Vasastan och fokus ligger också på webbutik.

Modekonceptet Mouche i Göteborg återuppstår med satsning på webbutik och en butik och showroom inrymd i en stor våning, The Apartment, på Götabergsgatan 2 i Vasastan i Göteborg. Butiken håller öppet måndagar,torsdagar och sista lördagen varje månad. Därtill kan man boka besök på andra tider.

I veckan lanserades en ny sajt och sortimentet finns varumärken som inom kläder, skor, väskor och smycken från bland andra Vanessa Bruno, Tibi, Theory, Closed, Aurélie Biderman, Forte-Forte och Current Elliot. Därtill väntar produkter under eget varumärke. Målet är också att introducera handplockade internationella designer på den svenska marknaden.

”Vi vill bjuda in till en inspirerande Mouche-värld och erbjuda mer än bara mode som böcker, inredningsdetaljer till lampor och sängkläder, säger Marina Miljokovic, press- och pransvarig till Habit.

Konceptet grundades av Johanna Börjesson-Silver och Satu Manganas tillsammans med Mouche kreativa chef Lina Magassa.

Bild: Mouche

BREAKING
{{ article.headline }}
0.151