23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

NA-KD i köptagen

I juldagarna genomförde NA-KD ytterligare förvärv. Två svenska e-handelsbutiker för snabbt, ungt mode plockas in i bolaget.

Jarno Vanhatapios nya e-handelsbolag NA-KD, Nakdcom One World AB har förvärvat e-handelsbutikerna Inspo.nu och Imso.com. Inspo.nu införlivas i Imso.com som i sin tur ska drivas vidare i ny form inom e-handelsgruppen. Sajtens produkter ska säljas både via Imso och NA-KD.

– Vi har en infrastruktur för att snabbt driva upp omsättning och minska operativa kostnader för e-handlare inom mode. Genom att tillsätta dedikerad personal och ta tillvara på NA-KD-gruppens operativa synergier har vi skapat en tre-siffrig procentuell tillväxttakt på bolaget country-dreams.se som vi förvärvade i maj i år. Vår målsättning är att nya Imso påbörjar en liknande tillväxtresa, säger Jarno Vanhatapio i ett pressmeddelande.

Linda Käll, grundare och ägare av Inspo följer med till NA-KD för att driva Imso vidare tillsammans med personal. Imso och Inspo har i dag främst försäljning i Norden 2015 omsatte sajterna cirka 6 miljoner kronor.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.085