Åhléns har tagit beslutet att stänga heminredningsbutikerna på den norska marknaden, en etablering som startade 1998. Stängningen av de 30 butikerna kommer att ske under en tvåårsperiod med start i år. Åhléns ska aktivt ta initiativ till att uppmuntra butiksövertagande av andra aktörer, skriver företaget i ett pressmeddelande.
– Vi har funnits länge i Norge och det har varit ett tungt beslut, med konsekvenser för våra norska medarbetare, skriver Åhléns vd,
i en kommentar.
I stället ska Åhléns fokusera på varuhusen på den svenska marknaden.
– Vi har utvecklat och förstärkt vårt varuhuskoncept de senaste åren, bland annat genom satsningar på mode, hem, skönhet och snart e-handel som vi lanserar nästa år. Varuhusen utgör kärnan i vår affär. Det är där vi lägger vårt fokus och det är den fortsatta prioriteringen av Åhlénsvaruhusen som utgör grunden för beslutet att lägga ned heminredningsbutikerna i Norge, fortsätter Gregg Mowins.