Skorna är specialgjorda och har utöver en högre klack ofta en osynlig förhöjning inuti. Med skorna kan de karlar som känner sig korta i rocken komma upp cirka 10 centimeter. Enligt den spanska dagstidningen El Pais är det många politiker, filmstjärnor och affärsmän som finns i kundkretsen. Ibland kan det vara korta män som gifter sig med längre kvinnor och ibland kan skorna användas vid anställningsintervjuer.
Skoaffären Masaltos i Sevilla rapporterar för tidningen att man säljer 14 000 par förhöjda skor årligen. Därav säljs 90 procent via nätet och levereras i diskreta vita kartonger. Kunder finns i 88 länder och 65 procent av försäljningen går på export. Nyligen har man tagit sig in på den japanska marknaden och det förväntas ge ett uppsving.
– Japaner är kortare än amerikaner och européer och vill nå upp till deras längd, säger marknadschefen Antonio Fagundo till tidningen.