Här tvingas Vero Moda-handlarna att stänga butiker – ”Det är jättejobbigt”
Vero Moda i Skövde och Lidköping stänger i vår. Bakom driften står två franchiseveteraner som har gjort allt för att rädda kvar butikerna. ”Vi gav det all chans, kämpade ända in i kaklet för att det skulle gå att vända runt”, säger handlaren Peter Hermansson till Habit.
För 17 år sedan tog Peter Hermansson och Erik Lundell över butiksdriften av Vero Moda i Skövde och Lidköping. Nu har de tvingats att fatta ett svårt beslut: att stänga båda butikerna som de driver som franchise.
– Anledningen är att befintliga hyresavtal löper ut. Omsättningen är mer eller mindre samma som strax efter pandemin medan kostnadssidan har slagit tufft mot oss, framför allt indexuppräkningarna som har varit på hyrorna, säger Peter Hermansson till Habit.