23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nederländskt modemärke gör Sverigesatsning

Grundarna till dammärket Jane Lushka ser Sverige som en naturlig nästa marknad. Därför poppar varumärket upp på varuhuset NK i Stockholm.
Annons

Nederländska Jane Lushka, känt för sin moderna, funktionella och tidlösa design, gör en stor satsning på Sverige. I förra veckan gjorde varumärket sin första mässa på svensk mark genom att ställa ut på Stockholm Fashion District i Nacka där inköpsveckan pågick. 

Annons

Från att ha vänt sig till återförsäljare flyttar nu varumärket fokus till slutkonsumenten genom att tillfälligt flytta in på NK i Stockholm. 

Annons

Bakom märket står systrarna Jane och Lushka Iskroff.

– Sverige har en stark modekultur där kvalitet, funktion och design värderas högt. Det känns helt rätt för Jane Lushka att investera här nu, säger systrarna som vill lära känna den svenska marknaden på djupet.

Annons

Systrarna har nyligen också startat ett nytt varumärke, Lujé, men det visas inte på NK.

Popup-ytan håller öppet till 18 februari.

Annons

Annons
Butiksnytt Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|