E-handeln i Sverige omsatte 18,5 miljarder kronor under den så kallade Black month. Det är en ökning på 3 procent jämfört med november i fjol. Det uppger Svensk Handel i ett pressmeddelande. I oktober uppgick omsättningen till 13,1 miljarder kronor.
– De positiva tendenserna vi anat under en längre tid håller i sig. För sjätte månaden i rad ser vi en ökning jämfört med samma månad föregående år. Särskilt positivt för branschen är att intresset för att handla online aldrig varit större. Det bådar gott inför 2026, som spås bli ett år då ekonomin återhämtar sig, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.
Andelen som e-handlat uppgick till 77 procent, den högsta siffran för en månad sedan mätningarna inleddes i början av 2020. Motsvarande andel i november förra året, och tidigare toppnotering, uppgick till 76 procent. Drygt 35 procent av konsumenterna handlade mode, vilket är 1 procentenhet högre än i fjol.
Andelen som e-handlar utomlands fortsätter att öka, nu till 27 procent, att jämföra med tidigare toppnoteringen på 24 procent i april i år. Bland de mer populära plattformarna är de kinesiska lågprisaktörerna Temu och Shein, något som Per Ljungberg beskriver som ”mycket oroväckande”.