23948sdkhjf

Textilinsamling försvinner – för mycket kläder lämnas in

Containrar för återvinning av textiler försvinner nu från återvinningsstationerna i Göteborg. Den som vill lämna gamla textiler får nu ta sig till någon av stadens fem återvinningscentraler.

Det är i ett pressmeddelande som Göteborgs stad berättar om förändringen. Den här veckan försvinner Björkåfrihets containrar från återvinningsstationerna. Snart gör även Myrornas det också.

– Vi göteborgare har sedan årsskiftet varit duktiga på att lämna textil till både återanvändning och återvinning. Det visar att viljan finns att hantera sina kläder och textilier på rätt sätt, men volymerna är helt enkelt för stora för att de ska vara möjligt att ta hand om det med dagens system, säger Sandra Alm, projektledare för textilinsamling på Kretslopp och vatten, i ett pressmeddelande.

I stället kan kläder lämnas till återvinning i någon av de fem containrar som finns på Göteborgs återvinningscentraler. Fortsättningsvis kommer det vara möjligt att skänka kläder och textiler för välgörenhet eller återvinning till butiker som ideella och kommersiella secondhandbutiker driver.

Från och med oktober träder en ändring i kraft i den nya lagen om textilinsamling. Det gör det möjligt att återigen slänga exempelvis trasiga strumpor i soporna.

– De aktörer som Kretslopp och vatten har haft avtal med om textilinsamling har ansträngt sig för att hitta lösningar. Deras kostnader har ökat, men inte deras intäkter. Därför avslutar de nu sina avtal och tar bort sina insamlingscontainrar på återvinningsstationerna, säger Sandra Alm som menar att marknaden för secondhandkläder är mättad.

– Efterfrågan är för liten sett till det stora utbudet. Till det kommer att kommunerna, som är ansvarig för insamlingen, inte får någon ekonomisk ersättning för att samla in textilier, säger hon.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078