23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Weekday lanserar nytt multibrandkoncept – på nätet och i butik

Ungdomsvarumärkena Weekday, Monki och Cheap Monday samlas under ett och samma tak i ett nytt koncept. Lanseringen sker på nätet och i några få utvalda butiker i Europa. 

Weekday har lanserat en ny e-handel där även Monki och Cheap Monday ingår. Unika släpp utlovas, jämte begagnat mode. 



– Nya Weekday finns för att inspirera en generation som aldrig är statisk – och vi är här för att ge dem utrymmet, varumärkena och självförtroendet att uttrycka vem de vill vara i dag. Och att utforska alla versioner av vilka de kan bli imorgon, säger Kim Holm, som är vd för Weekday.



Multibrandkonceptet finns på Weekday.com och erbjuds redan i butiken på Götgatan i Stockholm. Flera butikslanseringar i Europa väntar under året: Hamburg, Wien, Paris och Århus. ”Det här är de första stegen i att expandera upplevelsen till fysiska ytor, och fler kommer att följa”, står det i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094