23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Boozt: Överklagan från Skatteverket i Norge avslås

Annons

E-handelsbolaget Boozt meddelar att Högsta domstolen i Norge inte beviljar prövningstillstånd till den överklagan som ingivits av det norska Skatteverket (Skatteetaten).

Till följd av detta har domen från Borgarting lagmannsrett vunnit laga kraft och kan ej längre överklagas.

Målet har handlat om giltigheten i Skatteetatens beslut från i slutet av september 2022 om att avslå Boozt Fashions ansökan om registrering av mervärdesskatt i det norska så kallade VOEC-registret.

”Boozt Fashion AB kommer nu att ansöka på nytt om förenklad registrering för mervärdesskatt. Registreringen kommer, när den godkänns, att befria företaget från skyldigheten att betala norska importtullar på produkter som säljs till norska kunder”, skriver bolaget.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web01