23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Här öppnar Myrorna destinationsbutik

Blir den tredje etableringen i Göteborg.

Myrorna öppnar ytterligare en butik i Göteborg för att möta en ökad efterfråga på secondhand. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Vi vet att konsumenter vill erbjudas secondhand där annan handel finns, därför är vi väldigt glada över att nu kunna öppna en stor destinationsbutik på attraktiva Backaplan, säger Myrornas vd Caroline Andermatt i en kommentar.

Sedan tidigare har Myrorna butiker på Järntorget och Olskroken i staden. Den 25 april är det dags för etableringen i handelsområdet Backaplan.

– Med lastkajen på butikens baksida och över 3 000 parkeringsplatser direkt utanför har vi här möjlighet att ta emot möbler och andra mer skrymmande saker, säger Sanne Ahlvin Kristensen, butikschef på Myrorna Backaplan och tillägger:

– Vi ser fram emot att göra det enklare för alla som vill lämna in saker till oss.

I slutet på mars nyöppnade Myrorna även butik i Ropsten efter en renovering för att förbereda sig på en ökad efterfrågan på secondhandprodukter.

Enligt Svensk Handel beräknas secondhandbranschen öka med 1,5 miljarder kronor årligen.

Butiksnytt Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.073