23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Habit
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Esprit hoppas på riskkapitalbolag

Samtalen med internationellt riskkapitalbolag i ett tidigt skede.

Klädföretaget Esprit, med sju butiker i Sverige, har inlett en dialog med ett internationellt riskkapitalbolag, okänt vilket, som är intresserat av att skapa ett partnerskap. Kedjan dras med ekonomiska problem i Europa där vissa enheter har gått i konkurs.

Riskkapitalbolaget avser att stötta Esprit i omstruktureringen och vändningen av bolagets europeiska verksamhet, där de nya investerarna även kommer att ha kontroll, uppger Esprit. Samtalet är i ett tidigt skede och det finns därför inga garantier för att ett delägarskap blir verklighet.

Det aktuella riskkapitalbolaget har även visat intresse av att investera i Esprits verksamheter i Nordamerika och Asien.

Esprit-aktien har gått starkt på Hongkongbörsen efter nyheten.

William Pak, som är vd för Esprit Holdings sedan mars 2022, har bakgrund som vd för en investment-grupp och som advokat på White & Cases kontor i New York och Hongkong.

Butiksbeståndet i Sverige har decimerats under åren. 

– Vi kommer göra mycket i Norden för första gången på 20 år, sade William Pak i en intervju med branschtidningen Habit förra sensommaren om planerna för det 60-åriga varumärket.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.41|