23948sdkhjf

Lämnar Moschino efter tio år

I dagarna meddelade Jeremy Scott att han lämnar det italienska modehuset och rollen som kreativ chef. Jeremy Scott började hos Moschino 2013 och var den tredje i ordningen att leda varumärket efter grundaren Franco Moschinos död 1994. Scotts första kollektion var AW 2014 och hans sista hos Moschino var höstkollektionen 2023.

Jeremy Scott debuterade med sitt självbetitlade varumärke i Paris 1997 och har samarbetat för Adidas och klätt kändisar som Beyoncé, Lady Gaga och Madonna. 

H&M gjorde ett designsamarbete med Moschino och Jeremy Scott 2018. Kollektionen spände över både dam - och herrkläder samt accessoarer.

– Jeremy Scott är en fantastisk designer som vet hur man har kul med mode och hur man når ut till sina fans runt om i världen, sade Ann-Sofie Johansson, som var kreativ rådgivare på H&M i en kommentar när det begav sig.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Joakim Levin, Nudie Jeans: ”Det vi håller på med är att skapa morgondagens vintage”
Svenska pristagare i topp på Drapersgalan
MBRS avyttrar och går vidare i mindre kostym
H&M investerar i plattform för exklusiva sneakers
Han är ny vd för Elevenate
Gant nyinviger butiken på Birger Jarlsgatan
Andra Nordiska Medier

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.093