ACG Accent växer och ökar närvaron i Europa och Asien
Efter 37 år på egna ben blev det i november 2024 klart att Märkett i Borås AB förvärvats av ACG Accent. Genom förvärvet stärks kunderbjudandet med fler typer av produkter, nya tjänster och större produktionsmöjligheter. Men det var de gemensamma värderingarna kring kvalitet, service och hållbarhet som lade grunden för affären.
- Att sälja Märkett var ett stort steg, men jag känner mig trygg i att ACG Accent, med sina starka värderingar, kvalitetsprodukter och hållbarhetsfokus, är rätt företag att ta över och fortsätta utveckla verksamheten. Deras engagemang och gedigna branschkunskap gör mig övertygad om att våra kunder och medarbetare är i goda händer, säger Katarina Bjerstaf, ägare till Märkett under 21 år.
Fler produktionsmöjligheter
Med flytt av både kontor och lager avklarad är Märketts verksamhet snart helt integrerad i ACG Accent. Men redan nu kan både nya och befintliga kunder ta del av en rad förbättringar där en ökad närvaro i Europa är en viktig del i kunderbjudandet.
Genom den utökade leverantörsbasen kan riskhanteringen stärkas och kvalitetsarbetet, produktionsflöden och logistik ytterligare optimeras.
- Att kunna erbjuda fler produktionsmöjligheter i Europa innebär en trygghet både för oss och våra kunder när tullar och handelskrig hotar den globala handeln, säger Jan Evertsson, VD på ACG Accent.
Utöver ökad närvaro i Europa stärks produktionsmöjligheterna i Asien så som Hongkong, Kina, Vietnam och Bangladesh.