Detta är YH-utbildningen som belyser viktiga, strategiska förändringar som krävs när framtidens produktion av textil och mode ska möta de globala målen. Utbildningen riktar sig till yrkesverksamma i textil- och modebranschen och vi tror att designers, inköpare och företagsledare är grupper med ett extra intresse av att anmäla sig.
Deltagarna skaffar sig insikter och får breddad förståelse för vilka cirkulära strategier och ansvarsfulla designprocesser som kommer att krävas för att branschen ska vara en del av lösningen mot ett mer resurseffektivt samhälle med minskad klimatpåverkan.
Utbildningen sker på distans (med några fysiska träffar i Borås) och halvfart under 9 månader med ett upplägg som gör det möjligt att kombinera studier och arbete.
Ansök redan idag!
Läs mer här: Cirkulär Designer inom textil och mode