Marimekkos galleri
Det finska anrika textilföretaget har öppnat butik på Skånegatan 71 på Södermalm i Stockholm. Den nya butiken är mer av ett galleri där utbudet är ständigt föränderligt. Varje månad byts sortimentet till stora delar ut för att kunna bjuda på så mycket som möjligt ur företagets breda sortiment av mode, textilier, porslin och accessoarer. Tanken med det nya butikskonceptet, den första butiken öppnade i Helsingfors i november och den andra i Boxpark i London i mars, är att överraska och ständigt utmana kundernas uppfattning om Marimekko. Konceptet är också skapat för att nå en ny, yngre målgrupp.
– Vi har letat lokal en längre tid i Stockholm och har hittat alldeles rätt med denna, säger Tiina Alahuhta-Kasko, marknadschef.
– Butiken blir ett bra komplement till vår flaggskeppsbutik vid Norrmalmstorg och butiken i Sturegallerian. Här har vi också möjlighet att gör samarbeten med lokala designer men också knyta an till vad som händer i Stockholm, som att vi kan ha extra fokus på mode under modeveckorna till exempel.
Marimekko öppnar även butik i Göteborg i maj, en tvåvåningsbutik i hörnet Korsgatan 15 och Vallgatan 26 som blir av det mer traditionella slaget. PH