Knepigt med grön shopping
2010-06-30
Det är svårt att hitta miljömärkta kläder hos klädkedjorna menar
organisationen Sveriges Konsumenter som undersökt utbudet i 24 butiker.
I rapporten Gröna Trådar - utbud och exponering av miljöprofilerade plagg- har ett antal klädkedjors, H&M, Indiska, KappAhl, Lindex, Polarn O. Pyret och Åhléns, utbud och marknadsföring av miljöanpassade kläder granskats. Dessutom har anställda intervjuats och sajter granskats och slutsatsen som Sveriges Konsumenter gör är att det är svårt att hitta kläder som är märkta med välkända miljösymboler som Bra miljöval, Svanen och EU-blomman.?
?– Klädproduktion är en stor miljöbov och företagen måste ta ett större ansvar. De bör utöka miljösortimentet så att vi som vill köpa kläder med mindre miljöpåverkan enkelt kan göra det, säger Christin Holm, projektledare vid Sveriges Konsumenter i en kommentar.??
Undersökningen visar att miljöprofilerade kläder inte lyfts fram tillräckligt tydligt i butikerna och det finns mer alternativ för kvinnor och barn. Dessutom hävdar organisationen att kunskapen om miljövänlig textil hos personalen är skrämmande låg. När det finns miljövänliga alternativ i butikerna använder kedjorna ofta egendesignade etiketter och med en ökad flora av begrepp och märkningar blir konsumenten bara förvirrade. Något som dock är positivt är att de granskade företagen tillhör ändå de som erbjuder ett miljöanpassat utbud till skillnad från många andra klädföretag menar Sveriges konsumenter. De krav som orgainsationen nu ställer är bland annat mer miljömärkta kläder för män, kvinnor och barn till rimliga priser, att etablerade och oberoende märkningssystem som ställer krav på hela plaggets livscykel ska användas, samt att webbplatserna och butikerna ska ha information om och bilder på företagets miljömärkning väl synliga för besökaren.
Dessutom tycker Sveriges Konsumenter att anställda och butikschefer ska ha kunskap om innebörden av de olika märkningarna och att materialet i plaggen ska framgå vid skyltning i butikerna.PH
(habit.se)
Annons:
2010-09-07Styrelsen i H&M föreslår ett belöningsprogram som ska omfatta alla anställda i alla länder enligt samma grundprincip.
2010-09-07Ivana Helsinki har som första finska märke blivit antagen till den prestigefyllda modeveckan i New York.
2010-09-07Acnes vd Mikael Schiller behåller Stefan Dahlbo som styrelseledamot i modeföretaget.
2010-09-07Designchefen Karin Jimfelt-Ghatan fortsätter sälja av sina aktier i klädföretaget Odd Molly.
2010-09-06Antalet konkurser minskade även i augusti, framförallt inom detaljhandeln, visar siffror från UC.
2010-09-06Arrangören Igedo lanserar dammodemässan under nytt namn, Cpd Signatures, inför kommande mässa i februari.
2010-09-06Det är värt att lägga en extra slant när barnen ska ha nya
gummistövlar. I alla fall om stöveln ska vara stabil och ha bra stöd
för foten. Det visar ett stort labbtest.
2010-09-06Med fokus på fortsatt expansion rekryterar Outnet ett antal nya styrelseledamöter.
2010-09-03I november öppnar JC ännu en nyinredd konceptbutik i Stockholm.
2010-09-03Nätförsäljningen fortsätter att utvecklas starkt och försäljningen inom
den totala e-handeln ökade under årets andra kvartal med 10, procent,
visar E-barimetern från Posten och HUI. Sociala medier inspirerar till
köp av bland annat kläder.
2010-09-03I samband med Techtextil och Material Vision ska en mässa för
textilmaskiner och utrustning, Texprocess, att äga rum i Frankfurt.
2010-09-02Efter nära ett års letandet har Topshop och Topmans franchisetagare i
Sverige, Trenor AB, hittat en lämplig lokal i Stockholms city. Den nya
butiken öppnar i februari nästa år.
2010-09-02Sedan i våras har det svenska väsk- och accessoarvarumärket NYPD samarbetat med filippinska Studio Fashion Design School för att hjälpa utsatta kvinnor i Manilas slum.
2010-09-02Samtliga av kollektionerna finns nu tillgängliga på nätet för kunder i Sverige.
2010-09-02Nya mässan Collection Première Istanbul fick en lyckosam debut. Nästa mässa är planerad till februari.
2010-09-02Ryktet som spreds på nätet under onsdagen visade sig vara sant, Lanvin
blir nästa samarbete för H&M. I slutet av november lanseras dam-
och herrkollektion i 200 butiker.
2010-09-01Sportkedjan har tecknat hyresavtal med Clas Ohlson för att öppna en 3 500 kvadratmeter stor butik i Stockholm city.
2010-09-01Det blir allt trängre i mässkalandern när Antwerpen ger sig in i leken
och slår till med en mässa som öppnar i populära månadskiftet januari/februari, Gallery
2020.
2010-09-01H&M-cheferna Jörgen Andersson och Jan Nord blir ansvariga för det börsnoterade modeföretaget Esprits varumärke.
2010-09-01Sjätte AP-fonden säljer förlusttyngda Sportex till Team Sportia.
2010-08-31Ulrika E Design är ny ägare till väskgrossisten Bozzini. Hon har
tidigare arbetat i företaget och utökar nu den egna verksamheten med
förvärvet.
2010-08-31Fifth Avenue Shoe Repair öppnar första butiken utomlands, i Singapore.
2010-08-31Heppo.com är MTG-ägda CDON:s skosatsning på nätet. Butiken är öppen för den svenska marknaden och i september öppnar butiker för de norska, danska och finska marknaderna. I webbshoppen finns skor för dam och herr från ett stort antal varumärken.
2010-08-31Svenska Insitutet får ett tillskott om 1 miljon kronor 2010 för att
främja kreativa näringarna musik, mode och den digitala spelbranschen i
utlandet.
2010-08-30En ny aktör på nätet satsar på accessoarer för män och utlovar hög kvalité till bra priser.
2010-08-30En 36 000 kvadratmeter stor handelsplats beräknas stå färdig i Malmös innerstad 2013.
2010-08-30Per Holknekt har sålt 100 000 aktier värda cirka 9,6 miljoner
kronor i Odd Molly. Men han har inga planer på att dra sig ur
klädbolaget.
2010-08-27Antalet besökare vid nyss avslutad mässa jämfört med motsvarande förra
året och vd Thomas Jonasson menar att flera indikatorer tyder på att
affärerna i branschen tagit ordentlig fart.
2010-08-27Klädhandeln fortsätter att utvecklas starkt medan sporthandeln backade
i juli. Det visar Detaljhandelsindex från HUI och SCB. Fler branscher
inom sällanköpsvaruhandeln har haft det tufft och utvecklingen i juli
var den svagaste hittills i år.
2010-08-26Tidlöst amerikansk, preppy-inspirerad och spännande matchningar. Med storsatsningen Hampton Republic 27 vill KappAhl introducera en helt ny kollektion för den modemedvetne mannen.
2010-08-26Efter 14 år med Polarn O. Pyret och drygt 7 år som VD och koncernchef för RNB Retail and brands AB har Mikael Solberg, i samråd med styrelsen, bestämt sig för att lämna sin position i bolaget.
2010-08-26Supermodellen Kate Moss fortsätter samarbetet med väskmärket Longchamp. Efter våren framgångar lanseras höstkollektionen med tre linjer.
2010-08-26Madonna har tagit fram en klädlinje tillsammans med sin dotter Lourdes. I nästa vecka lanseras den på varuhuskedjan Macy´s.
2010-08-26Shoppingturismen har fördubblats på bara fem år
och är nu värd 80 miljarder kronor – 13 procent av detaljhandelns
totala omsättning. Det visar en ny rapport från Svensk Handel.
2010-08-25Strumpföretaget Happy Socks, som har ökat sin omsättning med 130 procent sedan första verksamhetsåret 2008, satsar nu på egna butiker.
2010-08-25Modebutiken Aplace som har funnits på PUB sedan 2007 får nu sällskap av en 450 kvadratmeter stor butik i Brunogallerian.
2010-08-25Utställningen Nice Fashion i Stockholm förlängs efter visat stort intresse-
2010-08-25En helt omgjord butik på NK i Stockholm är starten för Oscar Jacobsons satsning på flera butiker.
2010-08-25Filippa K ökar satsningen på egna butiker och lanserar i höst ett helt nytt butikskoncept som ska ha kundmötet i fokus.
2010-08-25Sportvarumärket Reebook gör i höst sin största tv-satsning någonsin.
2010-08-25Acne Studios AB tilldelas det prestigefyllda priset Export Hermes. Priset delas ut av H.M. Drottning Silvia i samband med Världshandelsdagen på Stockholms Handelskammare.
2010-08-25Den danska etikett-koncernen A-tex har valt att lägga sitt andra Nordenkontor i Sveriges textila centrum Borås.
2010-08-24Underklädesföretaget har en ny försäljningschef i Daniel Westerberg som även ska ingå i ledningsgruppen.
2010-08-24Sportföretaget Craft fortsätter att nyrekrytera och nu har en ny design- och produktchef anställts.
2010-08-23CareOfCarl.com har ambitionen att bli störst inom herrkläder på nätet i Sverige.
2010-08-23Skodetaljisten gör sin största satsning till dags dato och öppnar i slutet av augusti två butiker, en i Örebro och en i Växjö.
2010-08-23Mässorna Pure London, Who´s Next och Premiere Classe har slagit sina
påsar ihop för att locka inköpare från Mellanöstern till Dubai för att titta på europeiskt mode.
2010-08-23Konkurrens och starkare fokus på dam- och herrmode tvingar Asos att lägga ned barnklädessegmentet.
2010-08-23När läsarna själv får välja så går Filippa K segrande ur striden. På fredagskvällen delade Damernas Värld ut Läsarnas pris.